4. Fanzine Veda Notu

500(MÖ): √2’nin rasyonel olmadığını söyleyen Hippasus, söylediği şey mantıklı olmadığı için öldürüldü. O da zaten bunu söylüyordu ve kesinlikle haklıydı.


399(MÖ): Felsefenin öncülerinden Sokrates, fazla bilgin olduğu için kıskanılıp öldürüldü. Onu öldürenlerin adını dahi bilmiyoruz ancak Sokrates’in öğrencileri dahi bildiğimiz en önemli bilginler arasında.


470: Bilinen ilk kadın matematikçi Hypatia’nın siyasi görüşüne karşı olanlar onu kadın olmakla suçlayıp(!) öldürdü.


1254: Deneyciliğin öncülerinden, başka milletlerden de birçok şey öğrenilebileceğini savunan Roger Bacon, bu savunması yüzünden 14 yıl hapis yattı.


1600: Evrenin sonsuz olduğunu söyleyip evrende Dünya’dan başka gezegenlerin de varlığından bahseden Giordano Bruno fikirlerinden vazgeçmeyince yakılarak öldürüldü. Bugün marsa gitmek için can atıyoruz.


1633: “Dünya dönüyor” diyen Galileo müebbet hapse mahkum edildi. Dünya dönüyordu.


1794: “Cumhuriyetin bilim insanlarına ihtiyacı yok” denilerek idama mahkum edilen Lavoisier’ın arkasından matematikçi Lagrange şöyle diyecekti: “Lavoisier'in son saniyedeki ispat arayışı, bilimselliğin yüzyıllar sürecek meşalesidir. Ama o yobaz kafalar asırlarca karanlıkta sürünecek, insanlığı da süründürecekler...”


1859: Her türlü eleştiriyi göze alarak canlı bilimine çağ atlatan Darwin, alay konusu olup ağır eleştirilere maruz kaldı. Teorisi bugün dahi rakipsiz.


1933: Yahudi asıllı olduğu için Einstein doğduğu ülkede üniversitelere alınmadı, kitapları yakıldı. Bugün Einstein’ın adını geçirmeden bilim konuşmak mümkün değil.


1943: Çalışmaları ile dünyanın en zenginleri arasına girmesi gerekirken, Tesla sadece bilimi düşündüğü için öldüğünde hiç parası yoktu. Ölmeden önce duvarlara asılası şu sözleri söylemişti: "Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir."


Bu fanzin için geç kaldık evet. Açıkçası hem geç oldu hem de güç oldu. Yukarıdaki listeye bakınca bu işler güç olmadan olacak gibi durmuyor zaten. Bir sonraki fanzinde görüşmek ümidiyle.


-Melih Mert Oskay


Fanzine değer katanlarda bugün;

Buse Güzel

Ebru Aydoğan

Ender Şiar Argın

Melih Mert Oskay

Mücahit Kaya

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Kasa Her Zaman Kazanır

Vakti zamanında Twitter’da matematik tarihinde önemli yeri olan problemleri sorup cevap istediğimiz anketler yapmaya karar verdik. Amacımız sosyal medyayı daha aktif kullanabilmekti. Bu problem paylaş

Little, Little, Into The Middle

Bir a tamsayısı, bir de p asal sayısı alalım, bir de a sayısı p’nin katı olmasın. Öyleyse Fermat’ın Küçük Teoremi’ne göre: a üzeri (p-1)’i, p’ye bölersek kalan her zaman 1 olur. Yani bölme ta

Kozmik Manzaranın Haber Tellaları

Tarih boyunca insanlık gökyüzüne hep hayretle bakmıştır. Etrafımızda dönen güzellikler harikası kozmik resim, bizi düşündürmüş ve özel hissettirmiştir. Binlerce yıllık insanlık yolumuzda bu tablo bizl